Porady

Jak radzić sobie z żylakami

Jak radzić sobie z żylakami

żylaki to przypadłość, która dotyka coraz większą liczbę osób. Na szczęście z żylakami można sobie skutecznie radzić. Wystarczy stosować się do określonych zaleceń. Przede wszystkim ważne jest, aby postawić na aktywność fizyczną. Ruch doskonale poprawia funkcjonowanie układu krwionośnego, a to przecież w jego obrębie występują żylaki. Pomocne w walce z żylakami okazują się być również kuracje naturalne. Wymienić warto chociażby maść bursztynową, którą kupić można w sklepach zielarskich (oferują ją również niektóre apteki). Aby jednak maść pomogła, należy stosować ją dwa razy dziennie. Jej niewątpliwym plusem jest skuteczność połączona z niską ceną. Poleca się również stosowanie nalewki z gałki muszkatołowej – oczywiście z rozsądnych ilościach. Osobom, które cierpią na żylaki zaleca się również wykonywanie masaży. Warto również codziennie wieczorem poleżeć przynajmniej piętnaście minut z nogami uniesionymi do góry. Bardzo korzystnie wpływa to na stan układu krwionośnego. Jeżeli żylaki są mocno zaawansowane, konieczny może okazać się zabieg.

Czytaj dalej
Tagi wpisu: , .

Jak się nie dać PMS

Jak się nie dać PMS

To pytanie zadaje sobie wiele kobiet. Niektóre przeżywają comiesięczny horror związany z napięciem przedmiesiączkowym. Męczą się same, a często także swoim bliskim i współpracownikom urządzają swoiste piekiełko na ziemi. Sposobów na walkę o lepsze samopoczucie w trakcie oczekiwania na miesiączkę jest kilka. Od środków przepisywanych przez receptę, przez ruch, aż po dietę. Warto skonsultować się z lekarzem, zwłaszcza gdy objawy są bardzo uciążliwe. Niemniej jednak ruch oraz dieta także mogą pomóc. W przypadku aktywności fizycznej nie trzeba zmuszać się do wysiłku ponad miarę. Można spacerować, choć silne napięcie i stres dobrze jest także rozładować podczas biegania czy na siłowni. Dieta także pomoże pomóc ukoić nerwy. W tym celu warto sięgnąć po produkty bogate w magnez. Przyda się spora ilość wody oraz witamin. Pomogą ustabilizować chaos panujący w organizmie na skutek zmian hormonalnych. Nie można zapominać o produktach bogatych w wapń oraz błonnik. Ten ostatni pomoże na zatwardzenia, które przed okresem są częste.

Czytaj dalej
Tagi wpisu: , .

Trudny czas przed miesiączką

Trudny czas przed miesiączką

Wiele kobiet zna ten skrót. PMS czyli zespół napięcia przedmiesiączkowego dotyczy zdecydowanej większości pań, które co miesiąc przechodzą przez owulację, a następnie miesiączkę. Tuż przed tą ostatnią niektórym z nich puszczają nerwy. I to dosłownie. Kobieta staje się nerwowa i przygnębiona na zmianę. Często stanom napięcia towarzyszy poczucie beznadziejności sytuacji, z której nie ma wyjścia. Szuka się sposobów na ukojenie, ale niemożność ich znalezienia wzbudza z reguły jeszcze większą nerwowość. Zmiany odczuwa sama kobieta, ale są one także widoczne dla otoczenia w postaci często zupełnie odmienionego zachowania. Pojawiają się także zmiany w wyglądzie. Bardzo często dochodzi do wystąpienia obrzęków, chociażby w okolicy brzucha. Kobieta może mieć problemy z wypróżnianiem się, podnosi się także wskaźnik wagi, nawet o kilka kilogramów. Trudno wówczas podjąć jakąś inicjatywę działania czy skupić się na jego realizacji. Na szczęście wraz z przemijającą miesiączką niepożądane objawy ustępują.

Czytaj dalej
Tagi wpisu: , .

Życie pełne smutku

Życie pełne smutku

Na depresję może chorować nawet co dziesiąty człowiek. Czy to dużo? Na pewno, zwłaszcza że z tą chorobą związane są nie tylko smutek czy gorszy nastrój. Wielu chorych rozważa bowiem samobójstwo, a spora część podejmuje nawet kroki w tym kierunku. Co więcej, według lekarzy z roku na rok problem będzie nasilał wskutek zmian społecznych i postępu cywilizacyjnego. Depresja z czasem może stać się jedną z głównych przyczyn śmierci. Nie zabija od razu, może natomiast stopniowo wykańczać organizm. Choroba pojawia się często u młodych ludzi, a także mieszkańców krajów rozwiniętych. Nie zawsze lekarzom udaje się ją prawidłowo zdiagnozować, co utrudnia leczenie. Problem jest tym poważniejszy, że depresja ma tendencję do nawrotów. Nawet jeżeli uda się ją chwilo pokonać, może pojawić się ponownie i po raz kolejny utrudnić życie. Jak się żyje z depresją? Brak radości z czegokolwiek to najbardziej widoczny objaw. Do wszechogarniającego smutku dochodzą problemy z podstawowymi czynnościami, jak jedzenie i sen.

Czytaj dalej
Tagi wpisu: , .

Co może pomóc na ból głowy

Co może pomóc na ból głowy

Ból głowy może mieć różne przyczyny, może go wywołać na przykład migrena. Ból głowy wywołany migreną jest bardzo silny, chory często odczuwa także mdłości. Zaleca się w tym przypadku leżenie w zaciemnionym pokoju, w pokoju, do którego nie dochodzą żadne dźwięki z zewnątrz. W zależności od wrażliwości na ból można zażyć środki przeciwbólowe zawierające aspirynę, ibuprofen i paracetamol. Ból głowy towarzyszący zapaleniu zatok złagodzą preparaty zawierające pseudoefedrynę. Dodatkowo pomogą nam udrażniające nos inhalacje z rumianku i sól morska w sprayu. Ból głowy, zwłaszcza rano często towarzyszy nadciśnieniu. Oczywiście bólu tego można uniknąć lecząc nadciśnienie. Wspomagająco możemy pić herbatkę z głogu, sok z czerwonych buraków i zażywać preparaty przeciwbólowe z paracetamolem. W przypadku bólu głowy wywołanego nadciśnieniem nie zaleca się przyjmowania preparatów zawierających ibuprofen. Silne i powtarzające się bóle głowy warto skonsultować z lekarzem, który dobierze odpowiednią terapię.

Czytaj dalej

Tagi wpisu: , .

Jak postępować w przypadku oparzenia

Jak postępować w przypadku oparzenia

W przypadku oparzenia nie warto sięgać po domowe sposoby typu polanie oparzonego miejsca zsiadłym mlekiem czy posmarowanie go tłuszczem. W przypadku oparzenia należy polewać oparzone miejsce chłodną, bieżącą wodą. Oparzone miejsce polewamy tak długo, ile jesteśmy w stanie wytrzymać. Powstałych w wyniku oparzenia pęcherzy nie wolno przekłuwać. Ich przekłucie grozi zakażeniem. Po schłodzeniu miejsca oparzenia nanosimy na nie zawierającą pantenol piankę lub żel. Jeśli dysponujemy kremem, który w swoim składzie zawiera tlenek cynku możemy również nim posmarować oparzone miejsce. Często po oparzeniu konieczne jest założenie opatrunku. Jeśli oparzenie nie jest na tyle poważne, że wymaga wizyty u lekarza, to opatrunek na oparzenie wykonujemy samodzielnie wykorzystując do tego celu jałowe gaziki. Gaziki należy zmieniać bardzo często robiąc to na tyle delikatnie, aby nie uszkodzić pęcherzy. Głębokie i rozległe oparzenia wymagają pomocy lekarza. Podobnie jak oparzenia części wrażliwych, np. oparzenia twarzy.

Czytaj dalej
Tagi wpisu: , .