Zdrowie

Metody leczenia nadżerki

Metody leczenia nadżerki

Nadżerka to przypadłość, z którą boryka się wiele kobiet. Bardzo często ją bagatelizujemy, uważając, że nie jest groźna. Tymczasem trzeba wyraźnie powiedzieć, że zawsze musi być odpowiednio leczona. W przeciwnym razie może doprowadzić do poważnych powikłań. Metod leczenia nadżerki jest obecnie co najmniej kilka. To, na którą zdecyduje się lekarz uzależnione jest między innymi od rozległości zmian na szyjce macicy. Jeżeli zmiany nie są duże, lekarz najczęściej decyduje się na środki chemiczne. Jest to koagulacja chemiczna – środki chemiczne, które stosuje lekarz niszczą zmieniony chorobowo nabłonek, który z czasem zaczyna się odbudowywać. Jeżeli jednak zmiany są mocno posunięte, konieczne jest zastosowanie metod chirurgicznych. Jedną z nich jest kriodestrukcja. Polega na wymrażaniu tych tkanek, które są chorobowo zmienione. Obecnie większość lekarzy decyduje się właśnie na tę metodę leczenia nadżerki. Inną metodą jest elektrokoagulacja. W tym wypadku na zmiany chorobowe działa się nie zimnem, a gorącem. Tkanki są więc jakby wypalane.

Czytaj dalej
Tagi wpisu: , .

Ruch dla samego ruchu

Ruch dla samego ruchu

Ruszać można się wszędzie. I zawsze. Nie tylko w czasie odchudzania, ale na co dzień. Bez odpowiedniej dawki ruchu trudno bowiem nie tylko pozostać szczupłym, ale także niemożliwe jest zachowanie zdrowia. Warto stawiać na aktywny tryb życia, ponieważ pozwala on unikać wielu chorób, wydłużając tym samym życie. Czyni je także przyjemniejszym, ponieważ dzięki aktywności fizycznej wydzielają się hormony odpowiedzialne za dobre samopoczucie. Poranny trening doda energii na cały dzień, a ten popołudniowy pozwoli zredukować nagromadzone napięcie. Ruch jest przyjemnością samą w sobie. Zamiast zatem po każdym treningu biec od razu na wagę, dobrze jest skupić się na nim samym. Biegając, zwrócić uwagę na otaczające krajobrazy, a nie myśleć o obowiązkach, które czekają na wykonanie. Na siłowni skupić się na dokładnym wykonywaniu ćwiczeń przy dźwiękach ulubionej muzyki. Trening jest pełniejszy, bardziej satysfakcjonujący oraz relaksujący gdy ma się świadomość, że ruch to przyjemność a nie obowiązek.

Czytaj dalej
Tagi wpisu: , .

Zioła na bezsenność i stres

Zioła na bezsenność i stres

Łagodnie działające zioła wydają się nieskuteczne, ale należą do naprawdę skutecznych środków zwalczających stres i bezsenność. Takim skutecznym ziołem na stres jest między innymi lawenda. Takie samo działanie wykazuje zarówno olejek lawendowy, jak i napar z suszonych kwiatów lawendy. Czasem stres wywołuje skurczowe bóle brzucha. Wtedy skutecznym lekarstwem będzie napar z suszonych kwiatów rumianku. Herbatka rumiankowa jest zalecana nie tylko osobom dorosłym, ale także i dzieciom. Jednym z bardziej skutecznych ziołowych środków na bezsenność jest napar z szyszek chmielu. W przypadkach silnego stresu objawiającego się bólami brzucha i przyspieszoną akcją serca może nam pomóc napar z melisy. Melisę możemy połączyć z suszonymi kwiatami lawendy lub z szyszkami chmielu – takie połączenie działa jeszcze skuteczniej. Zioła to leki, pewne substancje nasilają ich działanie. W przypadku kuracji ziołowych nie wolno pić alkoholu, nie można ich łączyć także z syntetycznymi lekami uspokajającymi. Wymienione zioła dostaniemy w aptece.

Czytaj dalej
Tagi wpisu: , .

Smutek o różnych przyczynach

Smutek o różnych przyczynach

Depresja jest poważnym problemem. I nie zanosi się, aby miał on zostać w najbliższej przyszłości rozwiązany. Głównie za sprawą coraz szybciej zmieniającej się rzeczywistości oraz jednostek, które nie potrafią za owymi przemianami nadążyć. Osłabienie więzi społecznych i pozostawienie człowieka w dużej mierze samego tylko nasila problem, jakim są zaburzenia o podłożu depresyjnym. Nie zawsze można jasno wskazać ich konkretne przyczyny. Czasami depresja pojawia się na skutek ogromnego stresu. Może być on następstwem jakiejś straty, ale także wynikać z nieumiejętności przystosowania się. Zdarza się jednak, że choroba pojawia się u człowieka nieoczekiwania. Zaburza jego życie i wyrywa go z rutyny dnia codziennego. W takich sytuacjach lekarze często starają się ustalić przyczyny o charakterze wrodzonym. Okazuje się bowiem, że skłonność do depresji można mieć nadzwyczajnie w świecie w sobie samym. Można odziedziczyć ją w genach lub zachorować na skutek zmiany poziomu poszczególnych hormonów. Bez względu na przyczyny depresji nie można ignorować.

Czytaj dalej
Tagi wpisu: , .

Ziołowe napary na gorączkę

Ziołowe napary na gorączkę

Jednym z częściej polecanych domowych sposobów na obniżenie gorączki jest picie naparu z owoców dzikiej róży. W owocach dzikiej róży znajduje się nie tylko duża ilość witaminy C, ale także mnóstwo składników, które działają na nasz organizm przeciwzapalnie. Do naparu z owoców dzikiej róży warto dodać odrobinę miodu. Bardzo dobrym domowym środkiem przeciwgorączkowym jest także napar z suszonych owoców bzu czarnego. Dostarcza on podobnie do owoców dzikiej róży dużych ilości witaminy C. Pamiętajmy, że owoce czarnego bzu spożywane na surowo są trujące. Można je spożywać tylko w postaci naparu lub w postaci gotowanego syropu. Bogata w witaminę C i antocyjany malina to także skuteczne lekarstwo na zbyt wysoką gorączkę. Jeżeli chcemy obniżyć gorączkę przy pomocy malin to należy z suszonych owoców przygotować napar. Skutecznie działa także sok z malin, którego niewielką ilość możemy dodać do naparu z dzikiej róży czy z czarnego bzu. Wszystkie zioła dostaniemy w aptekach lub sklepach zielarskich.

Czytaj dalej

Tagi wpisu: , .

Różne formy antykoncepcji hormonalnej

Różne formy antykoncepcji hormonalnej

Najczęściej o antykoncepcji hormonalnej mówi się w kontekście tabletek, zażywanych doustnie. Stanowią one bowiem jedną z najpopularniejszych form zapobiegania ciąży za pośrednictwem regulowania gospodarki hormonalnej w ciele kobiety. Jednak obok tabletek wyróżnić można także kilka innych sposobów, jakimi osiąga się podobny cel. Jednym z nich są plastry antykoncepcyjne. Działają podobnie jak tabletki, z tym że nie wiążą się z koniecznością codziennego łykania środków. Ich skuteczność także jest porównywalna, wymagają także konsultacji z lekarzem. Zastrzyki także mogą być formą antykoncepcji. Wielką ich zaletą jest stosowanie średnio raz na kwartał. A zatem tutaj także nie ma konieczności codziennego pamiętania o sięgnięciu po lek. Alternatywą dla kobiet, które mają już dzieci, może być także tak zwana wkładka wewnątrzmaciczna. To jedynie kilka wymienionych przykładów z zakresu antykoncepcji hormonalnej. Te i wszystkie inne powinny odbywać się pod kontrolą lekarza. Dzięki temu są skuteczne i bezpieczne dla zdrowia.

Czytaj dalej
Tagi wpisu: , .